Ešte trošku o novom BB županovi

Autor: Miroslava Oláhová | 26.11.2013 o 18:10 | (upravené 26.11.2013 o 18:52) Karma článku: 3,91 | Prečítané:  993x

Zostáva nám len čakať, a dúfať. Dúfať, že v súlade so svojimi právomocami bude nový župan BB vytvárať tlak a upozorňovať na potrebu zaoberať sa problémami ľudí žijúcimi v koncentrovanej chudobe. To je napríklad jedna z pomerne mála vecí, čo môže a čo by sa aj hodilo.

Asi sa to malo stať. Vďaka vzniknutej situácii máme možnosť na vlastné oči pozorovať vďaka bohu len veľmi zredukovanú a tragikomicky trápnu slovenskú verziu vzostupu nemeckého malého muža s veľkými plánmi v dvadsiatom deviatom. Znie to drasticky, ale treba uznať, že majú až podozrivo veľa spoločných menovateľov. Hospodárska kríza, zaslepenie rigidnou predstavou o národe, s patentom na kokotlebizmus, demokratické zvolenie do funkcie, s demagogickými fatamorgánami o povznesení národa najskôr presídlením, neskôr vyhubením... pardón, „vyriešením rasového problému“. Obaja akoby hovorili ľudu z duše a náš holubičí národ sa tak rozdelil na dve polovice – na tých, ktorí sa aspoň na 5 minút zamysleli, a na tých, ktorí nie.

Už všetci dostatočne rozobrali prečo sa to stalo, ako sa to mohlo stať, čoho symbolom je momentálna situácia a aj z nej vyvstávajúce memento. Len okrajovo k dvom, z môjho pohľadu asi najčastejším tvrdeniam:

• Kecy typu „nebolo si z koho vybrať“ si strčte niekam. To, že Kotleba dostal takmer toľko hlasov ako Frešo v Ba a skončil tak s druhou najvyššou účasťou považujem za dostatočný dôkaz, že ľudia volili ZA NEHO a nie PROTI MAŇKOVI.

• Husia koža mi naskakuje, keď sa zo všetkých strán ozývajú samoukájacie frázy typu „veď bol demokraticky zvolený“. A čo, že bol demokraticky zvolený? Veď to je snáď ešte horšie, nie? Tu sa vôbec nejedná o to, ako bol zvolený, ale čo to znamená a že sa to vôbec udialo...

Týmto sa pomaly dostávam k pointe – čo pre Banskobystričanov môže nový župan urobiť v praxi?

Nie je tak komplikované zistiť, čo je v právomoci VÚC (napr. http://www.sme.sk/c/5038406/kompetencie-krajov-v-skratke.html#ixzz2ldxNttMP) a teda bohvieaké terno to nie je.

 

Zostáva nám teda čakať, a dúfať. Dúfať, že v súlade so svojimi právomocami bude tento človek vytvárať tlak a upozorňovať na potrebu zaoberať sa problémami ľudí žijúcimi v koncentrovanej chudobe. To je napríklad jedna z pomerne mála vecí, čo môže a čo by sa aj hodilo. Trošku zamútiť vodu. Lebo to, čo na druhej strane musí, je konať v súlade s Ústavou a platnou legislatívou SR. A nesmieme zabúdať na právo Veľkého brata, Európske právo. Takže môže podľa ľubovôle konať na občianskom princípe a všetky xenofóbne hlúposti vyslovené na adresu ľudí s Rómskou etnicitou by podľa všetkého mali zostať na úrovni jeho osobných postojov. Alebo sa možno mýlim, ale veď to už čoskoro uvidíme.

A je ešte jedna sféra, do ktorej by usadnutie Mariána K. na županskú stoličku malo pichnúť ako do osieho hniezda. Inštitúcie, ktoré sa tejto problematike akokoľvek venujú, by toto harakiri mali považovať za jasný odkaz ľudu práve smerom k nim: „Sme dezinformovaní, a dopátrať sa relevantných informácií je nad naše sily. Konáme na základe pokrivených údajov, ktoré si medzi sebou šírime ako mor a za hutnej podpory médií postupne legitimizujeme koncentrovanie našej deprivácie proti jednej etnickej skupine. Prirodzene sa potom utiekame k voľbe človeka, ktorý je o polopravdách presvedčený z hĺbky svojej duše, rovnako, ako my.“ (A znova len pripomínam, toto tu už raz bolo a nedopadlo to dobre).

Pritom všetky dokumenty zachytávajúce súčasný stav aj aktivity sú voľne dostupné a šíriteľné. No pravdepodobne znejú až príliš neuveriteľne, keďže niektoré sú v priamom rozpore s tým, čo si ľudia medzi sebou ako hrou na telefón zo základnej školy posúvajú a považujú za pravdy nespochybniteľné v súlade s frázou „šak kuknem a vidzím“. Nehovorím, že spustošené osady s vysokou kriminalitou neexistujú, alebo že zamestnanci MVOčiek a Ministerstiev oka nezažmúria, kým každý deň nevyprostia z mizérie aspoň jednu rodinu (Rómsku či neRómsku). Ale ľudia by si skutočne mali najprv zistiť, akú časť z Rómskeho etnika na Slovensku osadníci aspoň približne tvoria, kým sa z nich stanú principiálni hejteri a či sa skutočne nerobí absolútne nič pre zlepšenie situácie týkajúcej sa osád. Pretože niečo sa predsalen robí a treba rozlišovať medzi tým, čo sa hovorí vo vysokej, populistickej politike, a čo sa robí na nižších úrovniach. A hlavne - nebrať ako dogmu všetko, čo tuto Feri od vedľajšieho stola povie, pretože on je sveták a on sa vyzná. Ako sa vraví, dôveruj, ale preveruj. Nie sme predsa bezprizorné zvieratká a keď vám takýto Feri začne sypať pseudofakty o tom, aké tisíceurové dávky Rómovia v osadách dostávajú, že sú to práve oni, kto nám tu devastuje našu malebnú krajinku a my, pracovití pokorní etnickí Slováci drieme ako otroci a z našich daní sú platené ich bašavely, skôr, než prikývnete a zapojíte sa prúdu krčmových riešiteľov tzv. Rómskeho problému, kliknite si na stránke MPSVR napr. na Správy o sociálnej situácii obyvateľstva Slovenskej republiky a zistite si, kto je v akej oblasti najväčším poberateľom dávok, alebo zablúďte na stránku Ministerstva vnútra na Atlas rómskych komunít 2013, aby ste sa kukli, koľko osadníkov tu vlastne máme, alebo šup na stránku Fondu sociálneho rozvoja pozrieť čo sa teraz rieši a v akom je to stave. Samozrejme, že je toho treba robiť oveľa viac a najmä aktívnejšie, ale tvrdenie „nerobí sa absolútne nič“ je tiež pomerne ďaleko od pravdy. Takže keď chcete viesť odborné krčmové diskusie na témy „Pre toto som volil Kotlebu“ a „Takto vyriešime Rómsky problém“, nech sú podkladmi pre vaše tvrdenia nielen reportáže z Markrízy a TV Hnoj, či Feriho životné skúsenosti.

Jasné, AJ, ale nie LEN.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?